Past Recipients of the John S. Diekhoff Award

Philip Cola

Organizational Behavior

2020-21 (Teaching)

Andrew Crofton

Anatomy

2020-21 (Teaching)

Daniel Goldmark

Music

2020-21 (Mentoring)

Jessica Fox

Biology

2020-21 (Mentoring)

Karen Potter

Dance

2019-20 (Teaching)

James Spilsbury

Population and Quantitative Health Sciences

2019-20 (Teaching)

Eva Kahana

Sociology, Humanities, Applied Social Sciences, Nursing, and Medicine

2019-20 (Mentoring)

Anant Madabhushi

Biomedical Engineering

2019-20 (Mentoring)

Brian Gran

Sociology

2018-19 (Teaching)

Maggie Vinter

English

2018-19 (Teaching)

Brian Cobb

Pathology

2018-19 (Mentoring)

Elina Gertsman

Art History and Art

2018-19 (Mentoring)

Christopher J. Burant

Nursing

2017-18 (Teaching)

Thomas E. Love

Medicine, Population and Quantitative Health Sciences

2017-18 (Teaching)

Eileen P. Anderson-Fye

Bioethics

2017-18 (Mentoring)

Paul Tesar

Genetics and Genome Sciences

2017-18 (Mentoring)

Erin Benay

Art History

2016-17 (Teaching)

Frank Ernst

Materials Science and Engineering

2016-17 (Teaching)

Alex Huang

Pathology

2016-17 (Mentoring)

Catherine Scallen

Art History

2016-17 (Mentoring)

Carlos Crespo-Hern√°ndez

Chemistry

2015-16 (Teaching)

Andrea Wolk Rager

Art History

2015-16 (Teaching)

Ronald Hickman

Nursing

2015-16 (Mentoring)

John Ruhl

Physics

2015-16 (Mentoring)

Chris Burant

Nursing

2014-15 (Teaching)

Elina Gertsman

Art History and Art

2014-15 (Teaching)

Goutham Narla

Pathology

2014-15 (Mentoring)

Karen Potter

Dance

2014-15 (Mentoring)

Paul MacDonald

Pharmacology

2013-14 (Teaching)

Tim Shuckerow

Art Studio and Art Education

2013-14 (Teaching)

Kurt Koenigsberger

English

2013-14 (Mentoring)

Nicole Seiberlich

Biomedical Engineering

2013-14 (Mentoring)

Diane Bergeron

Organizational Behavior

2012-13 (Teaching)

Colleen M. Croniger

Nutrition

2012-13 (Teaching)

Daniela Calvetti

Mathematics

2012-13 (Mentoring)

Mark I. Singer

MSASS

2012-13 (Mentoring)

Mario Garcia-Sanz

Electrical, Computer, and Systems Engineering

2011-12 (Teaching)

Erkki J. Somersalo

Mathematics

2011-12 (Teaching)

Eileen P. Anderson-Fye

Anthropology

2011-12 (Mentoring)

Glenn D. Starkman

Physics and Astronomy

2011-12 (Mentoring)

T. Kenny Fountain

English

2010-11 (Teaching)

Jeffrey R. Capadona

Biomedical Engineering

2010-11 (Mentoring)

LaShanda Korley

Macromolecular Science and Engineering

2010-11 (Mentoring)

Daniel Goldmark

Music

2009-10 (Teaching)

Mendel E. Singer

Epidemiology and Biostatistics

2009-10 (Teaching)

Susan W. Hinze

Sociology

2009-10 (Mentoring)

Barbara A. Lewis

Communication Sciences

2009-10 (Mentoring)

Hillel Chiel

Biology

2008-09 (Teaching)

Harsh Mathur

Physics

2008-09 (Teaching)

David Schiraldi

Macromolecular Science and Engineering

2008-09 (Mentoring)

Christian Zorman

Electrical Engineering and Computer Science

2008-09 (Mentoring)

Athena Vrettos

English

2007-08

Heath A. Demaree

Psychology

2007-08

Richard E. Boyatzis

Organizational Behavior

2006-07

Richard W. Hanson

Biochemistry

2006-07

Charles E. Rozek

Biology

2005-06

John J. Lewandowski

Materials Science and Engineering

2005-06

Gary Galbraith

Dance

2004-05

Kimberly K. Emmons

English

2004-05

Janet W. McGrath

Anthropology

2004-05

Dmitri E. Kourennyi

Biomedical Engineering

2003-04

Aloen L. Towsend

MSASS

2003-04

Niels F. Otani

Biomedical Engineering

2002-03

Robert W. Brown

Physics

2002-03

Catherine L. Albers

Theater Arts

2001-02

Eva Kahana

Sociology

2001-02

Hope D. Barkoukis

Nutrition

2000-01

Vanessa Urch Druskat

Organizational Behavior

2000-01

Roberto Ballarini

Civil Engineering

1999-2000

Michael G. Zagorski

Chemistry

1999-2000

Jonathan Sadowsky

History

1998-99

Fred Zimring

Psychology

1998-99

Bo Carlsson

Economics

1997-98

Christopher Whalen

Epidemiology & Biostatistics

1997-98

Roy Ritzman

Biology

1996-97

Steven Garverick

Electrical Engr & Applied Physics

1996-97

Sandra Lane

Anthropology

1995-96

David C. Hammack

History

1995-96

Robert H. Miller

Neurosciences

1994-95

Donald M. Wolfe

Organizational Behavior

1994-95

Dominique Durand

Biomedical Engineering

1993-94

Anthony J. Pearson

Chemistry

1993-94

Ellen G. Landau

Art History

1992-93

Thomas Csordas

Anthropology

1992-93

Charlotte S. Kaetzel

Pathology

1991-92

Jagdip Singh

Marketing and Policy Studies

1991-92

Thomas P. Kicher

Mechanical & Aerospace Engr

1990-91

Gheorghe Mateescu

Chemistry

1990-91

Janice L. Reiff

History

1989-90

James C. Overholser

Psychology

1989-90

Claudia J. Coulton

Social Welfare

1988-89

David Setzer

Molecular Biology & Microbiology

1988-89

May L. Wykle

Nursing

1988-89

Garnett McMillan

Chemistry

1987-88

Cecil Thomas

Biomedical Engineering

1987-88

Hugh Catts

Communication Science

1986-87

Edward Olszewski

Art

1986-87

Alan F. Dowling, Jr.

Management Information Systems

1985-86

Edith Lerner

Nutrition

1985-86

Robert E. Collin

Electrical Engineering

1984-85

John E. Lavery

Mathematics

1984-85

Prosanta K. Saha

English

1983-84

Graver C. Gilmore

Psychology

1983-84

Marcelo Jacobs-Lorena

Genetics & Anatomy

1982-83

Ronald Fry

Organizational Behavior

1982-83

Kenneth A. Loparo

Systems Engineering

1981-82

John F. Hall

Geological Sciences

1981-82

Walter A. Strauss

Modern Language & Literature

1980-81

John H. Beck

Economics

1980-81

John Mieyal

Pharmacology

1979-80

Thomas Holland

S.A.S.S.

1979-80

Joseph Koonce

Biology

1978-79

Linda Kirby

American Studies

1978-79

Robert Adler

Chemical Engineering

1977-78

Elyse Fleming

Education

1977-78