Committee Members

CME Members 2018 – 2021

Elected Faculty Members

  • Chair Clifford Packer, Department of Medicine (2021)  
  • Wei Xiong, Department of Neurology (2019) 
  • Wenquan Zou, Department of Pathology (2019)  
  • Angelina Gangestad, Department of Reproductive Biology (2019)  
  • Ronda Mourad, Department of Medicine (2020)   
  • Melissa Times, Department of Surgery (2020) 
  • David Friel, Department of Neurosciences (2020)  
  • Katherine Miller, Department of Pediatrics (2021) 
  • Reema Gulati, Department of Pediatrics (2021)  
  • Marina Magrey, Department of Medicine (2021)  
  • Martin Snider, Department of Biochemistry (2021)  

Appointed Faculty Members

  • Hawwa Alao, guest of Department of Medicine (2021)
  • Jaividhya Dasarathy, Department of Family Medicine (2021) 

Ex Officio Voting Members

  • Kathleen Franco, Associate Dean of Admissions and Student Affairs, College Program  
  • Neil Mehta, Associate Dean for Curricular Affairs, College Program  
  • Steven Ricanati, Associate Dean for Student Affairs, University Program, Dean, Wearn Society
  • Amy Wilson-Delfosse, Associate Dean for Curricular Affairs, University Program 
  • J. Harry “Bud” Isaacson, Executive Dean, College Program  

Ex Officio Non-Voting Members

  • Colleen Croniger, Assistant Dean for Basic Science Education and Medical Student Research, University Program
  • Linda Graham, Assistant Dean for Research Education, College Program
  • Christine Moravec, Director of Basic Science Education, College Program 
  • Susan Nedorost, Assistant Dean for Graduate Medical Education, University Program
  • Craig Nielsen, Assistant Dean of Clinical Education, College Program, Co-Chair Joint Clinical Oversight Group
  • Mamta Singh, Assistant Dean of Health Systems Sciences, University Program 
  • Patricia Thomas, Vice Dean for Medical Education

Student Representatives

  • Shadi Ahmadmehrabi, College Program (2021) 
  • Karam Atli, OSR, University Program (2021) 
  • Michael Babinchak, MSTP, College Program (2022) 
  • Mario Belfiglio, College Program (2023) 
  • Brittaney Goldstein, College Program (Class of 2020) 
  • Jenny Gong, SCME Chair (class of 2022) 
  • Monica Kassavin, OSR, College Program (Class of 2022) 
  • Ann Kim, College Program (Class of 2020) 
  • Uriel Kim, MSTP, University Program (Class of 2022) 
  • Charles de Leeuw, OSR, University Program (Class of 2020) 
  • Frederick Charles Morgan, College Program (Class of 2022) 
  • Jessica O’Neil, University Program (Class of 2019) 
  • Stephen Trudeau, University Program (Class of 2021) 
  • Josie Volovetz, College Program (Class of 2019) 
  • Michael Walters, College Program (Class of 2019) 
  • Alexandra White, College Program (Class of 2023) 
  • Wenda Ye, OSR, College Program (Class of 2020) 

Official Guests of the CME Directors/Managers

  • Klara Papp, Director of Assessment and Program Evaluation 
  • Jessica DeCaro, Interim Director, Cleveland Health Sciences Library 
  • Beth Bierer, Director of Assessment and Evaluation, College Program
  • David Pilasky, Assistant Dean for Information Technology
  • Siu Yan Scott, Registrar

Official Guests of the CME – Society Deans

  • Marjorie Greenfield, Assistant Dean for Student Affairs, Dean, Geiger Society
  • Margaret Larkins-Pettigrew, Assistant Dean for Student Affairs, Dean, Robbins Society
  • Todd Otteson, Assistant Dean for Student Affairs, Dean, Blackwell-McKinley Society
  • Charles Kent Smith, Senior Associate Dean for Students, Dean, Satcher Society