Staff Award Recipients

SAC Staff Recognition

The following awardees have been recognized for their contributions to the University.

Winners of the 2018 President's Award for Distinguished Service
The Daily

Recipients of the President's Award for Distinguished Service

This award honors the late Rose Shaerban, "a University employee whose qualities and commitment have set a standard for staff excellence," the award plaque states. Shaerban was assistant editor of Campus News at the time of her death in 1989.

  • 2018
    • Erin Henninger (Interactive Commons)
    • Cynthia “Cindy” Hill-Graham (School of Law, Dean's Office)
    • Elisabeth “Liz” Roccoforte (LGBT Center)
  • 2017
    • Kori Kosek (Department of Psychological Sciences)
    • Elizabeth Woyczynski (Office of Foreign Graduate Legal Studies)
    • Susette Ziats (Space Planning at the School of Medicine)
  • 2016
    • Rachel Begley (Professional Development Center, School of Graduate Studies)
    • Dwayne Bible (Information Technology Services)
    • Diane Domanovics (Office of Research Administration)
  • 2015
    • Christopher Bond (Farm Food Program)
    • Shannon Swiatkowski (Clinical and Translational Science Collaborative)
    • Tracy J. Wilson-Holden (Office of Research Administration)
  • 2014
    • Kathryn Schultz (Medical Scientist Training Program)
    • Henry Hill (University Movers)
    • Theresa Wilson (MSASS Office of the Associate Dean)
  • 2013
    • Thomas (Tom) Bondra (Facilities Services)
    • Mark Chavis (Plant Security)
    • Gina Midlik (Director Univ Libraries)
  • 2012
    • Theresa Grigger (ITS Design)
    • Amy Hammett (University Registrar)
    • Gene Matthews (Facilities Services)
  • 2011
    • Kathleen Dowdell (CAS Anthropology)
    • Cheryl Lauderdale (Alumni Relations &Spec Event)
    • Merless Willis (Material Support)
  • 2010
    • Jane Daroff (University Counseling Services)
    • Carmelo (Tom) Franchina (MSASS Information Technology)
    • Kathleen O'Linn (NUR General Operating)
  • 2009
    • Janice Eatman-Williams (Student Affairs)
    • Denise Douglas (Graduate Studies)
    • Donald Chenelle (Financial Aid)
  • 2008
    • Colleen Barker-Williamson (Thwing Center - Student Activities)
    • Ramona David (TIIME Engineering)
    • Michael Yeager (Library Systems & Tech)
  • 2007
    • Lynmarie Hamel (Undergraduate Studies)
    • Suzette Williamson (TIIME)
    • Kathryn Howard (Medicine/Chemistry)
  • 2006
    • Richard Baznik (Office of the President)
    • Cathy Nichols (Materials Science and Engineering)
    • Theresa Wilson (Mandel School of Applied Social Science)
  • 2005
    • Patsy Harris (Materials Science and Engineering)
    • Robin G. Kramer (Controller's Office)
    • Virginia Morrison (Epidemiology & Biostatistics)
  • 2004
    • Philip Moses (General Program/Support)
    • Elizabethanne Fuller Murray (Electrical Emgineering & Computer Science)
    • Lorraine Tobias-Watson (Human Resources)
  • 2003
    • Madelyn Miller (Development Services)
    • Dorothy Pijan (Thwing Center)
    • John Tizzano (Plant Services)
  • 2002
    • Daniel "Tex" Kelly (Printing Services)
    • Gardner Dean Paterson, Jr (Student Services)
    • Gail Palombia Shipley (Human Resources)
  • 2001
    • Jean Gubbins (Public Affairs)
    • Linda Hansen (Office of the Registrar)
    • Carolyn Solis (Weatherhead Professional Degree Programs Administrative Office)
  • 2000
    • Elizabeth (Betty) Cernohorsky (Weatherhead Professional Degree Programs Administrative Office)
    • Sue Nickel-Schindewolf (Housing and Residence life)
    • Jes Sellers (University Counseling Service)
  • 1999
    • Dewitt Aniton (Material Support)
    • Pam Chamar (Weatherhead School of Management)
    • Deborah Fatica (Career Planning and Placement)
  • 1998
    • Marlene English (School of Medicine)
    • Judith Olson-Fallon (Educational Support Services)
  • 1997
    • Dave Conger (Mechanical Engineering)
    • Charlotte Horton (Research Administration)
    • Peggie Roberts (Mandel School of Applied Social Science)
  • 1996
    • George Cadwallader (Case School of Engineering Budget Office)
    • Dorothy Caplin (School of Dentistry dean's office)
    • Adria Sankovic (School of Law)
  • 1995
    • Bill Frank (School of Medicine)
    • JoAnn Stiggers (Mechanical Engineering)
    • Phyllis Richards (Development and Alumni Affairs)
  • 1994
    • Louis Martino (Chemistry)
    • Alex Schnittlinger (Macromolecular Science)
    • Annie Spence (Custodial)
  • 1993
    • Carol Fagalar (Human Resources)
    • Steve Marine (Civil Engineering)
    • Naomi Williams (School of Dentistry)
  • 1992
    • Mary Lou Cantini (Dean's Office)
    • Frances Cort (Weatherhead School of Management)
    • Richard Howe (Materials Science and Engineering)

Recipients of the Robin Kramer Volunteer Award

The Robin Kramer Volunteer Award was created in honor of Robin Kramer, a University employee whose qualities and commitment to volunteerism set a standard for distinguished service. Robin Kramer (August 5, 1955-November 1, 2013) was known for her passion for serving the University and its employees.

  • 2017
    • Debra Bush (Office of Research and Technology Management)
  • 2016
    • Jean Seneff (Office of the University Registrar)
  • 2015
    • Kathleen Dowdell (CAS Anthropology)
  • 2014
    • Theresa Grigger (ITS)